13. 7. 2015

It's Kind of a Funny Story // Trochu směšná story

Zdroj: http://bookishbells.tumblr.com (momentálně nemám k dispozici foťák, svoji fotku přidám hned, jak budu moci)
Ambitious New York City teenager Craig Gilner is determined to succeed at life - which means getting into the right high school to get into the right job. But once Craig aces his way into Manhattan's Executive Pre-Professional High School, the pressure becomes unbearable. He stops eating and sleeping until, one night, he nearly kills himself.
Craig's suicidal episode gets him checked into a mental hospital, where his new neighbors include a transsexual sex addict, a girl who has scarred her own face with scissors, and the self-elected President Armelio. There, Craig is finally able to confront the sources of his anxiety.
Ned Vizzini, who himself spent time in a psychiatric hospital, has created a remarkably moving tale about the sometimes unexpected road to happiness.
- oficiální anotace z goodreads

Dneska bych se s vámi ráda podělila o mé myšlenky ke knize It's Kind of a Funny Story od autora Neda Vizziniho (který bohužel ve věku 32 let - 19. prosince 2013 - zemřel). Tato kniha je předlohou ke stejnojmennému filmu (v češtině "Něco jako komedie"). Je to příběh o depresi, léčbě, psychiatrickém oddělení v nemocnici, ale především o pravých přátelích a určitě byste ji neměli minout.

Kniha je psaná v ich-formě z pohledu patnáctiletého Craiga, který... nezvládá život. Připadá si hloupý a ne dost dobrý. Často zvrací. Je zamilovaný do holky svého nejlepšího kamaráda. Chodí na terapie a bere léky na depresi. A chce spáchat sebevraždu.

Craig si do puntíku všechno naplánuje - celou noc, kdy má umřít -, ale nakonec ho přeci jen něco zastaví a on si uvědomí, že možná umřít nechce. Zavolá tedy na linku bezpečí a tam ho pošlou do nemocnice, kde Craiga čeká pět dní strávených na psychiatrickém oddělení pro dospělé.

Craigův příběh mě dostal - tím, že je Craig normální kluk, který je na tom docela dobře - má rodiče, sestru, střechu nad hlavou, chodí na výbornou střední školu, má kamarády. Ale přesto trpí depresí a to jenom poukazuje na to, že deprese je nemoc a nezáleží na tom, v jaké situaci jste vy nebo vaše rodina.

Stejně tak kniha poukazuje i na to, že člověk s depresí není neustále smutný. A že mezi přáteli se možná chová, jakoby se nic nedělo. To je podle mě něco, co by se mělo dostat do podvědomí ostatních.

Kdybych knihu měla srovnat s filmem, zvítězí stoprocentně kniha. Film je zaměřený především na Craigovy kamarády, Noelle (dívka, kterou v nemocnici potká) a ostatní lidi z nemocnice. Ale tím, že knihu vypráví sám Craig, dokáže člověk doopravdy pochopit, jaké to je, mít depresi a jak se takový člověk cítí. Neříkám, že film je špatný - kdybych nečetla knihu, asi by mi připadal docela dobrý. Ale v porovnání s knihou je podle mě docela slabý. V knize šlo dobře vidět, jak se Craig v průběhu pobytu v nemocnici mění a léčí.

Několikrát jsem se cítila podobně jako Craig a myslím, že to je ten důvod, proč mi kniha tak přirostla k srdci. Postavy jsem vnímala jako opravdové lidi, jako někoho, koho bych mohla potkat, kdo je reálný a má reálné problémy. Jestli je něco, co se Nedovi povedlo z celé knihy úplně nejvíc, tak jsou to postavy

Knihu bych doporučila každému, kdo si chce přečíst něco o depresi nebo o tom, jak depresi vidí patnáctiletý kluk, který jí trpí, ale nechce se utápět ve smutku (protože kniha není skoro vůbec smutná). Tato kniha mě okouzlila, zařadila se mezi mé nejoblíbenější knihy a určitě si ji přečtu ještě několikrát.


"Life is not cured. Life is managed."

5/5Kniha It's Kind of a Funny Story vyšla v květnu 2007 nakladatelstvím Miramax.
Kniha nepatří do žádné série a má 444 stran.
edit 2016: Kniha vyšla s českým názvem Trochu směšná story u nakladatelství Větrné mlýny. :)

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji Vám za komentáře. :)